ADAY HAKEM GİRİŞ KOŞULLARI

NASIL HAKEM OLABİLİRİM?

1. YÖNTEM
Hakem olmak isteyenler ANADOLU ÜNİVERSİTESİ’nin açacağı, Futbol Hakemliği Sertifika Programı (Bu program Anadolu Üniversitesi internet sitesindeki e_Setifika Programları içinde belli aralıklarla açılmaktadır.) takip etmeleri gerekmektedir. Bu kursa katılmanın ön koşulu; 30 Yaşından büyük olmamak, 18 Yaşında ve en az Lise Mezunu olmaktır. Programın tamamı internet üzerinden verilmektedir. (http://esertifika.anadolu.edu.tr/)

Hakem Eğitimi 12 hafta süren öğretim sürecini kapsamaktadır. Adaylar 12 haftanın sonunda kayıt sırasında belirlemiş oldukları sınav merkezinde Hakem Eğitimi Sınavına katılacaklardır.
 
Kayıt bedeli 250 TL’dir. Yurt dışından katılım için kayıt bedeli 250 Euro'dur.
Daha önceki sınavında başarısız olup tekrar sınava girecek adaylar için kayıt yenileme bedeli 125 TL'dir. Yurt dışından katılacak adaylar için kayıt yenileme bedeli 125 Euro'dur.
 
Hakem Eğitimi e-Sertifika programlarına kayıt yaptıran öğrenciler kendilerine gönderilen uzaktan öğretim yöntemine göre hazırlanmış ders kitapları ve internet ortamında verilen hizmetlerden yararlanarak sertifika sınavlarına hazırlanabileceklerdir.

Sertifika alarak başarılı olan adaylar, hakem olmak talebiyle bulundukları ildeki İl Hakem Kuruluna başvurduklarında ihtiyaca göre, geçerli olan talimat şartlarına uyan (MHK talimat şartlarına) ve uygulayacağı fiziksel yeterlik testlerinde başarılı olanlar "aday hakem" statüsü ile hakemliğe başlatılacaktır.

2. YÖNTEM
Herhangi bir ilde, İl Hakem Kurulları tarafından açılacak Aday Hakem Kursuna katılmaktır. Bu kurslara katılma kriterleri aşağıdadır.

Sağlık Raporu ; Resmi bir sağlık kurumunun Sağlık Kurulundan son 6 ayda alınmış, dahiliye, göz, psikiyatri (psikiyatri uzmanının olmadığı yerlerde nöroloji), hariciye, kulak burun boğaz uzmanlarından "Futbol Hakemliği Yapabilir veya Lens ile Futbol Hakemliği yapabilir" onaylı kurul raporu,

Adli Sicil Kaydı; Cumhuriyet Savcılığı’ndan son 6 ay içinde arşivli adli sicil kaydı almış olmak,

18 yaşından küçükler için kaza-i rüşt veya anne ve baba muvafakatini almış olmak. (Yaş Sınırı 16-30 Yaş Arası)

Atletik yapıya sahip olmak ve erkekler için 1,70 metre, kadınlar için ise 1,60 metreden kısa olmamak, 

Bu kursa katılmanın ön koşulu 30 Yaşından büyük, 16 yaşından küçük olmamak ve en az Lise okumak ve İl Hakemliğine geçmek için Lise Mezunu olma şartı aranmaktadır.

Kurs sonu yapılacak Yazılı Sınav ve Atletik Testi geçenler (2.400 mt’yi 12 Dakikada tamamlamak), aşağıdaki evrakları tamamlayarak İl Hakem Kurullarına teslim etmeleri gerekmektedir.

Aday hakemliğin; Merkez Hakem Kurulu tarafından onaylanabilmesi için aşağıdaki belgelerin eksiksiz olarak İl Hakem Kuruluna teslim edilmesi gerekmektedir.

a) Sağlık Raporu ; Resmi bir sağlık kurumunun Sağlık Kurulundan son 6 ayda alınmış, dahiliye, göz, psikiyatri (psikiyatri uzmanının olmadığı yerlerde nöroloji), hariciye, kulak burun boğaz uzmanlarından "Futbol Hakemliği Yapabilir veya Lens ile Futbol Hakemliği yapabilir" onaylı kurul raporu,
b) Adli Sicil Kaydı; Cumhuriyet Savcılığı’ndan son 6 ay içinde arşivli adli sicil kaydı almış olmak,
c) 18 yaşından küçükler için kaza-i rüşt veya anne ve baba muvafakatini almış olmak. (Yaş Sınırı 16-30 Yaş Arası)
d) Öğrenim belgesi fotokopisi,
e) İkametgah Belgesi Aslı (e-Devlet sisteminden veya Nüfus Md.lüğünden),
f) Hakemlik Sertifikası/Kurs belgesi fotokopisi,
g) Nüfus Cüzdanı Fotokopisi.

   Facebook'ta Paylaş      Twitter'da Paylaş      e-Mail Gönder