NİÇİN ve NASIL HAKEM OLUNUR?


Günümüzde futbol dünyanın en çok ilgisini çeken, çok büyük paraların yatırıldığı bir endüstri haline gelmiştir. Futbolun, onu adil bir temelde gelişimini sağlayan kurallarının olması zorunludur. Bu nedenle, oyunun yönetecek kişilere, yani HAKEMLERE ihtiyaç duyulmuştur.

Hakemlik; çoğu kişi tarafından bir meslek olarak görünse de, aslında bir hobi olan, Sağlıklı, Zevkli ve Çok Faydalı sportif faaliyettir. Hakemliğin temel ilkeleri: oyunun ruhuna uygun olarak izleyenlere Eşitlik (Adalet), Güvenlik (Sağlık) ve Zevk (Keyif) sunmaktır.

İnsanlar bu işe para kazanmak için değil içindeki futbol aşkı yüzünden başlar. Takımlara karşı içinizdeki fanatizm ateşi zamanla sönmeye başlar. Tarafsız olma zorunluluğu sizi fanatizmden iyice soğutur.

Hakem Klasmanları : Aday, İl, Bölgesel, C Klasman, B Klasman, A Klasman ve Süper Lig şeklindedir. Ayrıca il hakemliğinden sonra branşlaşma dediğimiz, HAKEM veya YARDIMCI HAKEM’liğe karar vermeniz gerekmektedir.

NASIL HAKEM OLUNUR?

 Yöntem : Herhangi bir ilde açılacak Aday Hakem Kursuna katılmaktır. Aday Hakem Kursu ildeki İl Hakem Kurulları tarafından ihtiyaca göre belirlenir, açılır ve duyurusu yapılır. (Ön talep toplanmaz)

Kurs süresi ÜÇ gündür. (Genelde Cuma-C.tesi ve Pazar) 

Kursa katılmak isteyen adaylar 30 Yaşından büyük, 16 yaşından küçük olmamak, enaz Lise Diploması veya Halen Lise Öğrencisi olmak zorundadır.

Kurs öncesi yapılacak Mülakatta başarılı olanlar adaylar kursa katılabilir. Kurs sonu yapılacak Yazılı Sınav ve Atletik Testi geçenler (2.400 mt’yi 12 Dakikada tamamlamak, bayanlar için 2.200 mt), aşağıdaki evrakları tamamlayarak İl Hakem Kurullarına teslim ederek ADAY HAKEM olarak hakemliğe başlarlar.

NOT: İLLERDE ADAY HAKEM KURSU AÇMA ZAMANI VE YERİ İL HAKEM KURULLARI TARINDAN BELİRLENİR VE DUYRULUR..

BU NEDENLE KURS TARİHİ BELLİ OLMADAN ADAY DİLEKÇESİ ALINMAMAKTADIR.

AÇILACAK ADAY HAKEM KURSUNU BAŞARI İLE TAMAMLAYAN VE ATLETİK TESTLERİ GEÇEN ADAYLARIN, MAÇLARDA GÖREV ALABİLMELERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ BELGELERİ TEMİN ETMELERİ GEREKMEKTEDİR :

KURS ÖNCESİ :

* Müracaat Dilekçesi (İlgili ilde "Aday Hakem Kurs Açılacaktır" duyurusu yapıldıktan sonra elektronik başvuru şeklinde yapılır.)

KURS SONRASI :

Tam Teşekküllü Sağlık Kurum’undan son 6 ay içerisinde hakemlik yapabileceğine ilişkin Sağlık Raporu almış olmak, (Baş Hekim onaylı; Göz, Kulak-Burun-Boğaz, Nöroloji, Dahiliye, Genel Cerrahi Muayenelerinde “SAĞLAM” veya “LENSLE HAKEMLİK YAPABİLİR” ibaresi bulunmalı)
* Son 6 ay içinde Arşivli Adli Sicil Kaydı almış olmak,
* En az 16 yaşında olmak (Aday Hakem Kursuna katılanlar için), 18 Yaşından küçükler için kaza-i rüşt veya anne/baba muvakkatini almış olmak,
* Noter onaylı Nüfus Cüzdanı Örneği veya Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi
* Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet Vesikalık Fotograf

İkametgah İlmuhaberi

3 YIL İÇİNDE İL HAKEMİ OLAMAYAN ADAY HAKEMLERİN HAKEMLİKLERİ SONA ERER!


   Facebook'ta Paylaş      Twitter'da Paylaş      e-Mail Gönder